لوازم خانگی

همه آنچه که باید درباره تلویزیون ۴K بدانید

همه آنچه که باید درباره تلویزیون 4K بدانید نکاتی درباره تلویزیون 4K هر آن چیزی که باید درمورد تلویزیون 4K بدانید

همه آنچه که باید درباره تلویزیون ۴K بدانید

همه آنچه که باید درباره تلویزیون ۴K بدانید

امروزه تکنولوژی‌های مختلفی روی تلویزیون‌ها آورده می‌شود. یکی از این تکنولوژی‌ها که طی سال‌های اخیر سر و صدای زیادی به راه انداخت تکنولوژی تصاویر ۴k بود.

تلویزیون ۴K چیست؟

تلویزیون ۴k با دیگر تلویزیون‌های بازار در کیفیت تصویر و تراکم پیکسلی  تفاوت دارند. درواقع همانطور که می‌دانید هر صفحه نمایشی از یک تعداد مشخص پیکسل ساخته شده است که هرچقدر این پیکسل‌ها بیشتر باشند کیفیت تصویر بیشتر خواهد بود.صفحه‌های نمایش دیجیتال از یک سری نقاط بسیار ریز متراکم ساخته شده‌اند که با ایجاد رنگ‌های متفاوت، می‌توانند تصاویر را به نمایش بگذارند. هر نقطه یک پیکسل است. حالا فرض کنید اگر بخواهید با کشیدن نقطه‌های مجزا روی کاغذ یک آدم ساده بکشید، به چه تعداد نقطه نیاز دارید؟ اگر نقطه‌ها بزرگ، با فاصله‌ی زیاد از هم و به تعداد کم باشند نقاشی شما وضوح کمی خواهد داشت. اما هرچقدر نقطه‌ها کوچک‌تر و متراکم‌تر و بیشتر باشند، نقاشی وضوح و کیفیت بیشتری خواهد داشت.تلویزیون‌ ۴k آنقدر نقطه‌های زیاد، کوچک و متراکمی را برای نمایش تصاویر به کار می‌برد که شما حتی قادر به تشخیص دادن این نقطه‌ها یا پیکسل‌ها با چشم غیرمسلح هم نخواهید بود.بنابراین کیفیت و وضوح تصاویر در تلویزیون ۴k در بالاترین حد خودش قرار دارد.

تکنولوژی تلویزیون ۴k چیست؟

تکنولوژی ۴k یا Ultra HD تکنولوژی ایست که وضوح و کیفیت تصاویر در آن نسبت به نسل‌های قبل بسیار بالا رفته است. به طوری که اگر تصویر با تلویزیون Full HD را در نظر بگیرید کیفیت تصاویر ۴k چهار برابر بیشتر است.تکنولوژی ۴k امروزه علاوه بر تلویزیون در بسیاری از وسایل هوشمند مثل گوشی موبایل، لپ تاپ و … نیز به کار برده می‌شود تا لذت تماشای تصاویر را برای کاربران دو چندان کنند.

رزولوشن ۴k به چه معناست؟

رزولوشن تصویر را تعداد پیکسل‌های موجود در آن نمایشگر تعیین می‌کنند. هرچه تعداد پیکسل‌های یک نمایشگر بیشتر باشد تصویر با کیفیت‌تری روی صفحه به نمایش گذاشته می‌شود. به طور مثال در تلویزیون‌های Full HD رزولوشن تصویر  ۱۰۸۰×۱۹۲۰ است یعنی در ارتفاع نمایشگر ۱۰۸۰ و در هر ردیف ۱۹۲۰ پیکسل وجود دارد. حال اگر رزولوشن ۴k را در نظر بگیریم تعداد پیکسل‌ها ۲۱۶۰×۴۰۹۶ است. یعنی در هر ستون ۲۱۶۰ و در هر  ردیف  ۴۰۹۶پیکسل وجود دارد و تعداد کل پیکسل‌های تلویزیون به قدری زیاد است که با چشم غیر مسلح نمی‌توان آن‌ها را دید.

آیا کیفیت وضوح تصویر UHD و ۴k برابر است؟

همانطور که در ابتدا گفتیم نام دیگر تلویزیون‌های  ۴k، Ultra HD یا UHD است. در واقع این دو اصطلاح بین کاربران و تولیدکنندگان تلویزیون استفاده می‌شود یکی نبوده و وضوح تصویر یکسانی هم ندارند. یعنی تعداد پیکسل‌های تلویزیون ۴k،  ۲۱۶۰×۴۰۹۶ ولی تعداد پیکسل‌های تلویزیون UHD، ۲۱۶۰×۳۸۴۰ است. باید بدانید اکثر محتواهای تولید شده با نسبت کمتر، یعنی همان رزولوشن UHD ساخته می‌شوند. در نتیجه اگر این تصاویر را در تلویزیون‌های ۴k تماشا کنید حاشیه‌های تصویر سیاه می‌شود.

مزایایی که تلویزیون ۴k

تلویزیون ۴k نسبت به نسل‌های قبل از خود یک سری ویژگی و مزایا در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند. مزایایی که شاید روزی غیرممکن به نظر می‌رسیدند.

تصاویر ۴K جزئیات بیشتری دارند.

بارزترین مزیت تلویزیون های دارای رزولوشن ۴K این است که تصاویر آنها از جزئیات و وضوح بیشتری برخوردار هستند. به هر حال تعداد پیکسل های آن چهار برابر وضوح تصاویر HD است که بیشتر ما عادت داریم؛ هر موی سر افراد، هر برگ روی هر درخت، هر شاخه چمن در زمین فوتبال و همه چیز به طور شفاف قابل مشاهده است.

عمق بهتر تصاویر

۴K فقط جزئیات و وضوح عمومی را بهبود نمی بخشد، یکی دیگر از مزایای چشمگیر آن نحوه پیکسل های اضافی برای عمیق تر نشان دادن تصاویر است، به حدی که برخی از افرادی که شاهد عکسبرداری با کیفیت ۴K بوده اند آن را با تصاویر سه بعدی بدون عینک اشتباه گرفته اند. بنابراین توانایی ۴K در ارائه جزئیات دقیق تر به این معناست که شما احساس می کنید بیشتر از تصاویر مسطح می توانید ببینید.

دستیابی به رنگ های بهتر

داشتن تعداد زیاد پیکسل می تواند به تصاویر کمک کند تا ترکیبات رنگی را با ظرافت بیشتری ارائه دهند. این باعث می شود که امکان دیدن تصاویر مسدود یا مخدوش در ترکیب رنگ به صفر برسد، همچنین باعث افزودن بیشتر این حس که شما در حال تماشای “زندگی واقعی” هستید و همچنین به احساس سه بعدی بودن تصاویر ۲ بعدی کمک می کند، زیرا اشیاء ارائه شده با ترکیبات رنگی بی عیب و نقص به نظر می رسند.

یک تجربه سینمایی

وضوح بیشتر در تصاویر ۴K به این معنیست که تصاویر در صفحات بزرگتر کیفیت بهتری را حفظ می کنند، یا اگر به تلویزیون نزدیک ترید این بدان معنیست که ۴K می تواند تصویری بکر را فراهم کند که بیشتر زمینه دید شما را پر می کند و تجربه تماشای فیلم در سینما را ایجاد کند.

متناسب با تلویزیون های بزرگتر است.

در چند سال گذشته اندازه متوسط خرید تلویزیون به طور ناگهانی به سمت بالا دیده شده؛ با این وجود هرچه تلویزیون ها بزرگتر شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که نقاط ضعف موجود و حتی در ساختار پیکسلی صفحه نمایش خود را نشان دهند، اما با وجود رزولوشن ۴K حتی انتقال بین صحنه ها و حرکات روی صفحه، بسیار صاف و روان، بدون تکان فاصله است.

*تلویزیون ۴k نسبت به نسل‌های قبل از خود یک سری ویژگی و مزایا در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند. مزایایی که شاید روزی غیرممکن به نظر می‌رسیدند.*

سینمای خانگی

تا قبل از تلویزیون ۴k سینمای شخصی و خانگی چیزی دست نیافتنی بود. یا اینکه باید برای آن هزینه‌ی بسیار زیادی می‌پرداختید. اما تلویزیون ۴k می‌تواند به آسانی شما را قادر به خرید تلویزیون‌هایی در ابعاد ۵۰ اینچ یا بیشتر کند، آن‌ هم بدون هیچگونه افت کیفیت یا وضوحی که معمولاً از تصویری با آن وسعت انتظار می‌رود.

تلویزیون ۴k مناسب برای بازی کردن و گیمرها

اگرچه کنسول‌های بازی موجود از کیفیت ۴k پشتیبانی نمی‌کنند، اما اگر می‌خواهید تجربه‌ی بی‌نظیری هنگام بازی کردن با کیفیت ۴k تجربه کنید تلویزیون‌های الترا اچ دی مناسب شما هستند. چراکه می‌توانید با سیستم‌های کامپیوتری بازی‌های محبوب خود را بر روی تلویزیون ۴k اجرا کرده و از تجربه‌ی آن با بیشترین کیفیت ممکن لذت ببرید.

تلویزیون‌های ۴k متعلق به آینده‌اند

اگرچه شاید به نظر برسد که استفاده از تلویزیون ۴k هدر دادن پول باشد. چراکه هنوز ضرورتی برای خرید این نوع تلویزیون‌ها وجود ندارد و عملاً کیفیت فوق‌العاده‌ی آن‌ها بدون استفاده باقی خواهد ماند. ولی باید توجه داشته باشید که نسل بعدی تلویزیون‌ها بی‌شک تلویزیون‌های الترا اچ دی خواهند بود و رفته‌رفته جایگزین تمام محصولات و تکنولوژی‌های بازار خواهند شد. از طرفی تمامی تلویزیون‌های ۴K از الگوریتم‌های پیچیده‌ی ارتقای تصویر استفاده می‌کنند که باعث می‌شوند تمامی تصاویر ارتقا یابند. البته با فرض اینکه از روش‌های ارتقای کیفیت تصویر استفاده نشود، با توجه به اینکه این تلویزیون ها از پیکسل‌های بسیار ریزتری نسبت به تلویزیون های فول‌اچ‌دی برخوردارند باز هم شاهد تصاویری با کیفیت خواهید بود.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + شش =

عناوین محبوب

بالا