لوازم خانگی

راهنمای کامل استفاده از چای ساز

راهنمای کامل استفاده از چای ساز طریقه استفاده از چای ساز راهنمای استفاده از چای ساز

راهنمای کامل استفاده از چای ساز

راهنمای کامل استفاده از چای ساز

در دنیای مدرن و پر هیایوی این روزها زمان گوهری نایاب است و کسی وقت نشستن پای سماور را ندارد. پس بهترین انتخاب چای ساز بوده که در میان هیاهو و خستگی با یک چای پررنگ خستگی را کم کند.اگر شما هم یک دستگاه چای ساز در خانه دارید بهتر است راهنمای استفاده چای ساز را با دقت بخوانید. شاید با خودتان بگویید دستگاهی ساده با چند عدد دکمه است و نیازی به راهنما ندارد. اما اشتباه نکنید. با دانستن نکات استفاده صحیح چای ساز از جمله راهنمای نصب و تمیز کردن و نکات ایمنی می‌توانید چای با کیفیت تر داشته باشید و علاوه برآن طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

معرفی انواع چای ساز

در راهنمای خرید چای ساز انواع چای سازها را معرفی کردیم. چای سازها در سه نوع در بازار موجود هستند: چای ساز بالا پایین (دم آور)، چای ساز استند دار و چای ساز بدون قوریچای ساز بالا پایین محبوب تر و پرفروش تر از سایر انواع است. چون هم چای را به وسیله بخار آب کتری خوب دم می‌کند و هم جای کمتری اشغال می‌کند. البته خیلی‌ها ظاهر چای ساز استند دار را بیشتر می‌پسندند.چای سازهای بدون قوری یکی از انواع جدید چای ساز هستند که به دلیل ظاهر زیبا و کارایی بالا و کیفیت خوب چای جای خود را به خوبی در بازار پیدا کرده اند. این مدل چای سازها کمتر در بازار ایران پیدا می‌شوند اما احتمالا به زودی رقیب پر قدرت دستگاه‌های چای ساز کنونی خواهند شد.

قوری و کتری‌‌های دستگاه‌های چای ساز در جنس‌های مختلف در بازار موجود است که هر کدام مزایا و معایبی دارند. قوری پیرکس چای را بهتر دم خواهد کرد ولی چای در این قوری‌‌ها زودتر سیاه می‌شود علاوه بر این که احتمال شکستن آن‌‌ها بالا است.کتری‌های استیل خطر داغ شدن و سوزاندن را به همراه دارند ولی آب در آن‌‌ها زودتر جوش می‌آید و خطر شکستگی هم ندارند. بسته به نوع نیاز و مکانی که چای ساز را می‌گذارید می‌توانید نوع قوری و کتری را انتخاب کنید.پس از خرید هر دستگاهی اولین چیزی که همه ما به دنبال آن هستیم نحوه استفاده آن است. شاید چای ساز به نظر دستگاه پیچیده ‌ای نباشد اما استفاده صحیح از آن می‌‌تواند بسیار مهم باشد و حتی یک اشتباه در استفاده منجر به خراب شدن چای ساز شود.پس بهتر است در راهنمای استفاده چای ساز هر آنچه که بعد از خرید نیاز دارید را مطالعه کنید و دیگر نگران چیزی نباشید.

راهنمای نصب و راه­ اندازی دستگاه

*برای نصب، بهترین مکان برای قراردادن دستگاه بر روی سطح و پایه­‌‌ای محکم و تراز است و بهتر است اگر دستگاه برای کار به برق نیاز دارد به پریز برق نزدیک باشد.

*در تمامی راهنمای استفاده چای ­سازها ذکر شده که به هیچ عنوان دستگاه را کج نکنیم و دستگاه را طوری قرار دهیم که در صورت نشت آب به دستگاه آسیب جدی وارد نشود.

*محلی که برای قرار دادن دستگاه در نظر دارید نباید به گونه‌ای باشد که پس از اتمام کار دستگاه یک دفعه سرد شود.

*همچنین نکته ­ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر دستگاه این امکان را دارد که به منبع آب متصل شود باید به آب سرد آن را وصل کرد.

راهنمای استفاده چای ساز و  آماده سازی دستگاه برای اولین بار

برای استفاده کردن از دستگاه، اولین قدم جدا کردن بسته بندی کلی تمام اجزای دستگاه است و بهتر است پس از آن دستگاه شسته شود چون ممکن است گرد و غبار داشته باشد. سپس دستگاه را به صورت کامل خشک کنید و اجازه ندهید که رطوبت به قسمت پایه و پاور دستگاه نفوذ کند.از مواردی که در راهنمای استفاده چای ­ساز باید به آن توجه داشت این است که محلی که برای قرار دادن دستگاه در نظر می‌گیرید باید کاملا خشک و بدون هیچ رطوبتی باشید.سپس باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که با همان مقدار منبع برقی که در روی دستگاه ذکر شده باید از دستگاه استفاده کنید و اگر از ولتاژ برق منطقه خود اطلاع ندارید و نگران این مسئله هستید با شرکت برق محل خود تماس بگیرید.برای شستن کتری تا قسمتی که در بدنه کتری ذکر شده (Max) آب ریخته شود و به این نکته باید توجه داشت که آب ریخته شده اصلا نباید پایین تر از قسمت (Min) باشد.پس از آن زمانی که چراغ دستگاه به­ صورت خودکار روشن شد و آب به جوش آمد دکمه Hot water را فشار دهید، آب شروع به چرخش می‌کند بعد از اتمام کار دستگاه آب داخل کتری را باید دور بریزید. حالا دستگاه چای ­ساز شما آماده استفاده است.

راهنمای مراقبت از چای ساز

بعد از اینکه از دستگاه استفاده کردید از خاموش بودن آن مطمئن شوید (اطمینان حاصل از خاموش بودن چراغ OFF/ON). دو شاخه دستگاه را از پریز برق در بیاورید و اجازه دهید که دستگاه کاملاً سرد شود و از حرارت بیفتد.حالا نوبت تمیز کردن دستگاه است. لازم است این نکته را در راهنمای استفاده چای ­ساز بدانید که شما فقط می­‌توانید توری چای ساز، در توری و کتری شیشه ­ای را در ماشین ظرفشویی قرار دهید و هیچ گاه قسمت پایه دستگاه و سیم آن در آب غوطه ­ور نشود و یا رطوبت به آن­‌ها نرسد.

راهنمای تمیز کردن چای ساز پس از هر بار استفاده

*بعد از هر بار استفاده از دستگاه بهتر است مخزنی که در آن باقی­مانده چای دم شده قرار دارد را تخلیه کنید. اجازه ندهید که چای دم شده در دستگاه برای مدت طولانی باقی بماند چرا که این کار به مرور باعث رسوب گرفتن کف دستگاه و سیاه شدن آن می­‌شود.

*بعد از صرف چای، قوری و صافی آن را خوب بشویید. و برای جلوگیری از رسوب بستن آب در کتری، کتری را در فواصل زمانی کوتاه مدت بشویید.

*برای تمیز کردن فضای داخلی کتری شیشه‌‌ای بهتر است از ابری نرم و مرطوب استفاده کنید و برای جلوگیری از رسوب گرفتن کف دستگاه آن را با صابون بشویید.

*برای تمیز کردن سبد چای (مخزن چای) سبد را بشویید و آن را با دستمالی نرم کاملاً خشک کنید و برای پاک کردن از لکه­ از محلول­‌‌ها و اسپری­‌های پاک کننده استفاده کنید.

*برای تمیز کردن پایه دستگاه بهتر است از دستمال یا ابر نیمه مرطوب استفاده کنید و نباید آن را با آب بشویید.

*برای تمیز کردن قسمت بیرونی کتری نیز بهتر است این کار با پارچه و یا ابری نرم انجام دهید و از استفاده از هر گونه اجسام نوک تیز، مواد شیمیایی و اجسامی که خاصیت سایندگی دارند برای تمیز کردن دستگاه پرهیز کنید. چرا که باعث می‌شود بدنه دستگاه دچار خراشیدگی شود.

*در صورت رسوب گرفتن قسمت‌هایی از دستگاه برای از بین بردن آن شما با مراجعه به راهنمای استفاده چای ساز می‌توانید در قدم اول دستگاه را تا حداکثر میزانی که گنجایش دارد پر از آب کنید و بعد از آن چند قطره آب لیمو اضافه کنید و اجازه دهید آب بجوشد. در صورت لزوم می‌­توانید این کار را چند بار تکرار کنید. در قدم دوم شما می‌توانید به جای آب لیمو از دو قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده کنید و اجازه دهید این محلول یک شب در دستگاه شما باقی بماند و بعد از گذشت یک شب آب دستگاه را خالی کنید و سپس دستگاه را با آب تمیز پر کرده و بجوشانید، در صورت لزوم می‌­توانید این کار را تکرار کنید؛ در قدم سوم به جای استفاده از جوش شیرین می‌­توانید از سرکه سفید استفاده کنید و بعد از گذشت یک شب محلول را بجوشانید و مثل حالت قبل با آب تمیز دوباره دستگاه را پر کنید و بجوشانید و مثل مراحل قبل در صورت نیاز این مراحل را تکرار کنید.

راهنمای استفاده چای ساز برای تهیه چای

*پارچ را با آب پر کنید و اطمینان حاصل کنید که مقدار آب از MAX مشخص شده روی بدنه پارچ بیشتر نشود.

*درب قوری را برداشته و بر روی سطح صاف و خشکی قرار دهید.

*به ازای هر فنجان چای یک قاشق چای خوری، چای در سبد قوری بریزید. (قوری و چای موجود در سبد را با آب سرد یکبار بشویید)

*اگر چای ساز شما چندین حالت برای دم کردن چای دارد، دکمه Tea Type را فشار دهید و وضعیت مورد نظر خود برای دم کردن چای را انتخاب کنید و در صورت تنظیمات دستی دکمه Tea Strength را فشار دهید تا زمان و قدرت دستگاه را به صورت دلخواه انتخاب کنید.

*برای شروع کار دستگاه دکمه ON/OF را فشار دهید.

*معمولا پس از جوشیدن آب کتری، دستگاه به حالت گرم نگه دارنده تغییر وضعیت می‌دهد. حتما درب کتری را بگذارید تا هم آب زودتر بجوشد و هم در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

*با احتیاط کتری را برداشته و به اندازه مورد نیاز در قوری آب جوش بریزید و سپس قوری را در محل مخصوص گذاشته تا دم بکشد.

در چای سازهای بدون قوری ریلی بعد از تمام شدن کار دستگاه سبد چای به صورت خودکار به بالا حرکت می­‌کند. توجه داشته باشید که پس از اتمام کار دستگاه به هیچ عنوان بلافاصله به سبد دست نزنید امکان سوختگی وجود دارد و برای تمیز کردن آن اجازه دهید سبد سرد شود.

عیب ­یابی دستگاه چای ساز

قبل از هر چیز باید بگوییم که وسایل برقی را تا حد امکان خودسرانه تعمیر نکنید و بهتر است در صورتی که دستگاه به مشکل خورده آن را به تعمیرکاران خبره و مجاز بسپارید.اما در راهنمای استفاده چای ساز برخی نکات در مورد عیب یابی دستگاه گفته شده تا در صورتی که چای ساز شما مشکل جدی نداشته باشد خودتان بتوانید آن را کار بیندازید و متحمل هزینه نشوید.

در صورتی که دستگاه شما روشن نمی‌­شود:

  • بررسی کنید که دو شاخه به صورت کامل در پریز برق قرار گرفته باشد.
  • دو شاخه دستگاه را در پریزی مستقل بزنید.
  • دو شاخه دستگاه را در پریز دیگری امتحان کنید.

اگر دستگاه شما کار نمی‌کند: بررسی کنید که پارچ شیشه‌ای دستگاه به درستی بر روی پایه قرار گرفته است.

اگر بعد از جوشاندن آب در اطراف سنسور دما حباب ظاهر شد: این عملکرد برای دستگاه چای ساز طبیعی است.

مزه و طعم چای شما خیلی کم (ضعیف) یا زیاد (قوی) است:

*اطمینان حاصل کنید که هنگام دم کردن چای و کار با دستگاه دکمه درست را برای عملکرد دلخواه خود انتخاب کرده ­اید.

*به درستی دستور­العمل­‌‌های تمیز کردن دستگاه را دنبال کنید و بعد از هر بار استفاده از دستگاه آن را کاملاً تمیز کنید.

سبد چای ساز در کتری‌های ریلی هیچ حرکتی نمی‌کند:

*این نکته را به یاد داشته باشید که سبد چای در طول چرخه گرم شدم آب هیچ حرکتی نمی­‌کند. سبد چای فقط با دمای انتخاب شده شروع به حرکت می‌کند و همچنین سبد چای تا خنک شدن در پائین دستگاه می­‌ماند.

*دوشاخه را از پریز برق جدا کنید، ۱۰ ثانیه صبر کنید سپس دوشاخه را دوباره وارد کنید.

دکمه سبد کار نمی­کند:

*چرخش سبد عملیاتی است که فقط در چرخه دم کردن چای آن هم کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می‌­شود.

*عملکرد طبیعی دستگاه است که در طی مرحله گرم شدن نمی‌توان سبد چای را پائین آورد.

هنگام کار کردن دستگاه صدایی مثل جغجغه از داخل پارچ دستگاه می‌­آید: هنگامی که سبد چای به دستگاه متصل نیست ممکن است این صدا شنیده شود که این سر و صدا به علت آهن ­ربایی است که داخل پارچ دستگاه است.

اگر چراغ LCD خاموش شود: اگر ۳ دقیقه از دستگاه استفاده نکنید بعد از آن دستگاه به حالت standby می‌رود.

برای خارج کردن دستگاه از این حالت لازم است به نکات راهنمای استفاده چای ساز که در اینجا آمده است توجه کنید:

*در اولین راهکار بهتر است پارچ شیشه­‌‌ای دستگاه را از پایه جدا کنید و دوباره جاگذاری کنید.

*هر دکمه ‌ای به جز HOT WATER / Cancel یا TEA / Cancel که روی پایه وجود دارد را فشار دهید که در اینصورت صفحه LCDدوباره روشن می­‌شود و دستگاه شروع به کار کردن می­‌کند.

نشان دادن RESET در صفحه LCD: زمانی که صفحه LCD به صورت چشمک زن RESET را نشان می‌دهد لازم است که دوشاخه دستگاه را از پریز برق بکشید و بعد از ۵ ثانیه دوباره دستگاه را به برق متصل کنید.

نشان دادن ERROR در صفحه LCD: زمانی که صفحه نمایش LCDبه صورت چشمک زن ERROR را نمایش می‌دهد یعنی اتفاقی غیرقابل تنظیم برای دستگاه افتاده است و لازم است در اولین فرصت با خدمات مشتریان شرکت تماس حاصل کنید.

اگر می‌‌­خواهید دستگاه به تنظیمات پیش فرض برگردد: حتی زمانی که شما دو شاخه دستگاه را از پریز برق جدا می‌‌­کنید برای استفاده بعدی تنظیمات قبلی بر روی دستگاه ذخیره شده است که در این­ صورت برای بازیابی تنظیمات پیش­­ فرض کافی است دکمه­ KEEP WARM و AUTO START را همزمان با هم فشار دهید و به مدت ۲ ثانیه نگه دارید.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه چای ساز

*دستگاه را در لبه میز و یا جایی که امکان سقوط دارد قرار ندهید.

*این دستگاه فقط برای جوشاندن و دم کردن آب و در برخی چای سازها دمنوش است پس از گرم کردن دیگر مواد غذایی با آن جداً خودداری کنید.

*هنگامی که کار دستگاه به پایان می‌رسد به­ هیچ ­وجه بدنه دستگاه را لمس نکنید و برای بلند کردن و برداشتن دستگاه از دستگیره پلاستیکی خود دستگاه استفاده کنید.

*کارافه حاوی چای و آب جوش را با دقت جا به­ جا کنید.

*حین کار دستگاه اصلا درب کتری را باز نکنید امکان سوختگی با بخار آب وجود دارد.

*بعد از نصب دستگاه اطمینان حاصل کنید که سطحی که دستگاه روی آن قرار دارد کاملاً مسطح است و هیچ­گونه آب و رطوبتی در آن مکان وجود ندارد.

*بعد از اتمام کار دستگاه از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید و دو شاخه دستگاه را از پریز برق جدا کنید.

*حداقل فضایی که باید در اطراف دستگاه باشد ۲۰ سانتی‌متر است و با توجه به راهنمای استفاده چای ساز باید از دیوار فاصله داشته باشد.

*کودکان زیر ۱۰ سال، افرادی که تجربه کافی ندارند و کسانی که دچار اختلالات روانی هستند به هیچ عنوان از دستگاه استفاده نکنند.

*در صورت استفاده از دستگاه توسط افراد مسن باید با نظارت دیگر افراد باشد.

*هنگام روشن بودن و کار کردن دستگاه آن را به هیچ عنوان تکان ندهید.

*در صورت هرگونه خرابی و برق گرفتگی با مرکز خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید.

*هنگام روشن بودن دستگاه آن را دور از دسترس اطفال قرار دهید.

*نماد نشان مشخص شده روی دستگاه نشان می‌دهد که برای دفع دستگاه نباید آن را در زباله‌های خانگی دفع کرد بلکه باید به محل زباله­‌‌هایی که برای این منظور هست منتقل شود.

*سیم چای ساز را نپیچید تا در سیم قطع شدگی ایجاد نشود.

*دستگاه چای ساز را در نزدیکی اجاق گاز یا وسایل گرم کننده الکتریکی قرار ندهید.

*در صورتی که می خواهید دستگاه را خاموش کنید کلید خاموش را بزنید و دستگاه را ناگهانی از برق نکشید.

*اگر دستگاه روشن نشد و یا صدمه دید و در صورت صدمه دیدن سیم یا دوشاخه برق آن به تنهایی برای تعمیر اقدام نکنید و جهت تعمیر با نمایندگی‌های مجاز تماس بگیرید.

*کتری چای ساز را بیش از حد از آب پر نکنید.

*کتری چای ساز را قبل به جوش آمدن آب و در حین کار خاموش و روشن نکنید.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 11 =

عناوین محبوب

بالا