لوازم خانگی

راهنمای کامل استفاده از سشوار

راهنمای کامل استفاده از سشوار راهنمای استفاده از سشوار روش استفاده از سشوار

راهنمای کامل استفاده از سشوار

راهنمای کامل استفاده از سشوار

شاید تجربه آن را داشته باشید که سشوار شما تا حد زیادی داغ شود یا خود به خود خاموش شود و احساس خوشایندی از استفاده سشوار نداشته باشید یا از داغ شدن بیش از اندازه و آتش گرفتن آن ترسیده باشید و سریعا آن را خاموش و به گوشه‌ای پرتاب کرده‌اید و نخواسته‌اید از آن استفاده کنید.ما اینجا هستیم تا دستورالعملی را به شما ارائه دهیم تا از سشوار به عنوان وسیله‌ای بسیار کاربردی استفاده کنید و حس خوشایندی را تجربه کنید. اگر به تازگی سشواری خریده‌اید یا قصد دارید یاد بگیرید چگونه به درستی از سشوار خود استفاده کنید، راهنمای استفاده سشوار برای شما نوشته شده است.همچنین از آنجایی که یکی از کاربردی‌ترین انواع این دستگاه سشوار چرخشی‌ها هستند و نحوه استفاده از این دستگاه‌ها بسیار مهم می‌باشد به صورت مفصل و جداگانه درباره نکات راهنمای استفاده سشوار چرخشی نیز در ادامه برایتان خواهیم گفت.

 

 

انواع سشوار

مدل‌های مختلف سشوار در بازار وجود دارند که هر کدام بر اساس نحوه کارایی در یکی از طبقه‌بندی‌های سشوار جای خواهد گرفت. انواع سشوار عبارت‌اند از:

سشوارهای حرفه‌ای: که به دلیل قدرت بسیار بالا، در سالن‌های آرایشی کاربرد دارد و می‌توانید از آن‌ها مدت زمان بیشتری نسبت به سشوارهای خانگی استفاده کنید.

سشوارهای خانگی: همان سشوارهایی است که روزانه در منزل از آن‌ها برای خشک کردن و حالت دادن به موهای خود استفاده می‌کنید. قدرت این سشوارها از ضعیف تا بسیار قوی موجود است که شما بنابر نیاز خود آن‌ها را انتخاب می‌کنید.

سشوارهای برس‌ دار: وجود این سشوارها زمانی اهمیت پیدا می‌کند که می‌خواهید موهای خود را حالت دهید.

سشوارهای چرخشی: سشوارهایی است که مجهز به برس است و می‌توانید در مدت زمانی کوتاه به موهای خود حالت دهید. در سشوارهای چرخشی، گرما از داخل به بیرون انتقال می‌یابد و به صورت یکسان در تمام قسمت‌ها جریان دارد.

سشوارهای مسافرتی: همانطور که از اسمش پیداست، این سشوار به دلیل اندازه‌ کوچک و قابل حمل بودن، به راحتی در کیف شما جای خواهد گرفت و مراقب سلامتی موهای شما در مسافرت خواهد بود.

فرقی نمی‌کند سشوار شما چه مدلی باشد و برای چه استفاده‌ای خریداری شده است، مهم این است با استفاده درست سشوار، کارایی آن را برای طولانی‌مدت حفظ کنید. اما پیش از آنکه نکات راهنمای استفاده سشوار را بخوانید، اجزای سشوار را بشناسید.

اجزای سشوار را بشناسید

یک سشوار دارای چند قطعه بسیار مهم است که دست به دست هم داده‌اند تا موهای شما را خشک و خوش حالت کنند. این اجزا عبارتند از:

 • فن
 • موتور
 • المنت حرارتی
 • کلید خاموش و روشن
 • کلید سه وضعیتی تنظیم حرارت
 • کلید فشاری گرم و سرد

راهنمای استفاده سشوار برای استفاده از کلید سه وضعیتی توصیه می‌کند درجه حرارت کم را برای موهایی با ضخامت کم و کم پشت استفاده کنید. برای موهای معمولی از درجه حرارت متوسط استفاده کنید و حرارت بالا را زمانی فعال کنید که موهای شما زبر و ضخیم است.کلید سرد را زمانی فشار دهید که پایان کار است و موهای شما تا ۸۰% خشک شده است. این کار از وز شدن موهای شما جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود درخشش کافی داشته باشد.

نکات مهم راهنمای استفاده سشوار

هنگام استفاده سشوار، اشتباه نکنید

همان‌طورکه گفته شد سشوار شما قطعاً دکمه تنظیم دما و حرارت دارد تا بنابر نیازتان، شدت حرارت را کم و زیاد کنید. اگر سشوار شما مجهز به حسگر باشد و تشخیص دهد که موهای شما بیش از اندازه داغ شده است، خودبه‌خود خاموش می‌شود. این قابلیت زمانی ضروری است که به طور مرتب و مداوم از سشوار استفاده کنید.برخی از برندهای سشوار مجهز به UV (فرابنفش) است و به کسانی توصیه می‌شود که موهایی با الکتریسته ساکن دارند؛ البته می‌توانید به جای استفاده از قابلیت فرابنفش از سرم‌های مو و اسپری‌هایی استفاده کنید که زبری موی شما را کاهش می‌دهد.راهنمای استفاده سشوار به شما این هشدار را می‌دهد که انتخاب نادرست سشوار، تعیین نکردن درجه حرارت مناسب و اشتباه در دست گرفتن سشوار می‌تواند موهایتان را از بین ببرد.

از ساده‌ترین دستورالعمل استفاده سشوار پیروی کنید

راهنمای استفاده سشوار در چند گام خیلی ساده به شما خواهد گفت چگونه از سشوار استفاده کنید. گام‌های استفاده سشوار عبارتند از:

 • سشوار را از جعبه خارج کنید.
 • آن را به پریز برق متصل کنید.
 • سشوار را روشن کنید و به سمت موهای خود بگیرید.
 • اجازه دهید تا موهای شما خشک شود.
 • سشوار را خاموش کنید.
 • دوشاخه سشوار را از پریز برق جدا کنید.
 • بدون آنکه سیم سشوار را به دور آن بپیچید، در جایی خشک و خنک تا هنگام استفاده بعدی نگه دارید.

نحوه استفاده درست از سشوار

اگر آرایشگر هستید، به احتمال زیاد روش‌های صحیح و نحوه استفاه درست از سشوار را می‌دانید اما اگر برای خشک کردن و حالت دادن به موهایتان در خانه به سشوار نیاز دارید، می‌توانید نکات راهنمای استفاده سشوار را به خاطر بسپارید.این یک واقعیت است که امروزه در عصر مصرف گرایی و در زمانی که جدیدترین نوع آیفون، گجت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و ابزارهای مو را می‌خواهید؛ ترجیح می‌دهید هر وسیله‌ای که کهنه شد و کارایی اولیه را نداشت تعویض کنید تا اینکه بخواهید واقعاً از آن مراقبت کنید؛ اما لازم نیست اینطور باشد. شما می‌توانید با رعایت دستورالعمل استفاده سشوار، سال‌های سال از آن استفاده کنید وسشواری با طول عمر بالا داشته باشید.

رازهای خشک کردن موها با استفاده از سشوار

کمک گرفتن از یک برس هنگام خشک کردن مو با سشوار، ایده‌ای بسیار عالی است. وقتی از برس برای خشک کردن موها استفاده کنید، نه تنها موهایتان مرتب می‌شود بلکه حالت می‌گیرد. اگر نمی‌خواهید از برس برای خشک کردن موهایتان کمک بگیرید، کافی است آن‌ها را جلوی سشوار قرار دهید و با دست، موها را بالا و پایین کنید تا خشک شوند.

چه نوع برسی را برای سشوار کشیدن انتخاب کنید؟

حجم مناسب و خوش‌حالتی موهایتان را با استفاده از برسی بزرگ و گرد محقق خواهید کرد. اگر موی چتری دارید می‌توانید برسی کم قطر را انتخاب کنید و چتری‌ها را با کمک آن مرتب کنید و سشوار بکشید.اگر موهای بلندی دارید، می‌توانید از برس پارویی استفاده کنید. برس‌هایی که بر روی سشوارها وجود دارد معمولا دارای سه سایز بزرگ، متوسط و کوچک هستند که شما می‌توانید بنابر حجم و بلندی موهای خود از آن‌ها استفاده کنید.

برس فلزی یا چوبی؟

درست است که کار با برس‌های فلزی آسان‌تر است و فرم زیباتری را به موهای شما خواهد بخشید اما می‌تواند به راحتی موها را بسوزاند و قطعا شما دوست ندارید به قیمت زیباتر شدن موهایتان، آن‌ها را بسوزانید. بنابراین می‌توانید برس چوبی را جایگزین برس فلزی کنید. برس‌های چوبی ترکیبی از موهای طبیعی و مصنوعی دارند و موها را بهتر در خود جا می‌دهند.

از هر روز سشوار کشیدن، دست بردارید

راهنمای استفاده سشوار به شما این هشدار را می‌دهد که اگر از عادت هر روز سشوار کشیدن دست برندارید، سلامت موهایتان را به خطر می‌اندازید. سعی کنید برای چند روز موهایتان را از حرارت دور نگه دارید، تا آسیب نبیند و نسوزد. همچنین سعی نکنید ریشه‌ موهایتان را بیش از اندازه خشک کنید زیرا در غیر این صورت، ساقه موهای شما آسیب جدی خواهد دید.

سشوار کشیدن بعد از رنگ کردن مو، ممنوع

بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بعد از رنگ، دکلره و مش اقدام به سشوار کشیدن موهایتان کنید. سشوار کشیدن به شما کمک خواهد کرد موهایی زیبا و براق داشته باشید اما در طولانی‌مدت، موها دچار آسیب‌ جدی خواهد شد. موی رنگ شده نسبت به زمانی که رنگ طبیعی دارد شکننده و آسیب‌پذیرتر است و استفاده از سشوار یا اتوی مو بالافاصله بعد از رنگ، اشتباه بزرگی است.

ریزش مو در اثر استفاده از سشوار

سشوار، اتوی مو، ژل و سایر لوازم بهداشتی‌ آرایشی که برای زیباسازی موی شما به کار می‌رود، در صورت استفاده نادرست می‌تواند به موهای شما آسیب برساند. اگر استفاده درستی از سشوار نداشته باشید و تنه یا ساقه مو را دچار آسیب کنید، موجبات ریزش موهای خود را فراهم کرده‌اید. بنابراین همه چیز به خودتان و نحوه استفاده از سشوار دارد.

سشوار یا اتوی مو؟

اگر این سوال برای شما هم ایجاد شده است که برای آنکه موهایتان کمتر آسیب ببیند از سشوار استفاده کنید یا اتوی مو، پاسخ این است که اتوی مو به دلیل ارتباط مستقیم با موهایتان بیشتر به آن‌ها آسیب خواهد رساند. هر چند استفاده مداوم از سشوار هم به اندازه استفاده اتوی مو می‌تواند مضر باشد ولی کمتر تنه و ریشه مو را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

برای حالت دادن موهای لخت هم چاره‌ای وجود دارد

اگر از آن دسته افرادی هستید که موهای لختی دارید و آرزو دارید با استفاده از سشوار، موج زیبایی در موهایتان ایجاد کنید، خوب است بدانید این کار به تنهایی و فقط از طریق سشوار امکان‌پذیر نیست بلکه شما باید از اسپری ژل استفاده کنید و موهایتان را با استفاده از آن مرطوب کنید.سپس با استفاده از سشوار و برسی گرد به موهای لخت خود حالت دهید. در عین آنکه باید حواستان به این موضوع باشد که موهایتان را با ژل زیاد، چسبناک و شکننده نکنید، خوب است بدانید اسپری بیشتر موجب می‌شود بهتر بتوانید حالت موی خود را حفظ کنید.

بایدها و نبایدهای راهنمای استفاده سشوار

اگر پس از هر بار استحمام از سشوار استفاده می‌کنید، بایستی نکاتی را بدانید تا آسیب عوارض ناشی از سشوار کشیدن مداوم را کاهش دهید.

*یادتان باشد، موهایی که کاملا خیس هستند را با سشوار خشک نکنید. کمی موها را خشک کنید، کلید وضعیتی متوسط را انتخاب کنید و موهایتان را خشک کنید. راهنمای استفاده سشوار به شما توصیه می‌کند به هیچ عنوان از باد بسیار داغ سشوار برای خشک کردن موهایتان استفاده نکنید.

*از کشیدن سشوار یا اتوی مو روی موی نمدار پرهیز کنید.

*قبل از آنکه موها به‌طور‌کامل خشک شود، از سشوار کشیدن دست بکشید. موها باید مقداری رطوبت داشته باشد پس دلیلی ندارد به‌طور‌کامل موها را خشک کنید.

*سشوار را بیش از حد به مو نچسبانید. توصیه راهنمای استفاده سشوار برای فاصله سشوار از مو، ۱۲ تا ۳۰ سانتی‌متر است. باد سشوار را برای مدت طولانی روی یک نقطه از موی سر متمرکز نگه ندارید و به طور مرتب جای سشوار را تغییر دهید.

*اگر عادت به استفاده مداوم از سشوار دارید، از ماسک‌های مو برای تقویت موهایتان استفاده کنید.

 • قانون طلایی مراقبت از مو

قانون طلایی مراقبت از موی شما، مدیریت حرارت‌دهی و خشک کردن موهایتان است. هرگز موهای خود را از قسمت بالا و ریشه خشک نکنید بلکه همیشه از پایین به سمت ریشه موها را خشک کنید. اگر از پایین به سمت ریشه‌ها، موها را خشک کنید، حرارت زیادی به موهای خود نرسانده‌اید و سشوار شما داغ نخواهد کرد.

 • آسیب‌های استفاده از سشوار

قطعاً سشوار برای سهولت کار در خشک کردن و حالت دادن به موهایتان طراحی شده است و قرار نیست برای شما مشکل ایجاد کند. تنها در صورتی با استفاده از سشوار به موهایتان آسیب می‌رسانید که چند کار را به اشتباه انجام دهید:

 • موهای خیلی خیس را با سشوار خشک کنید.
 • با استفاده از درجه حرارت بالای سشوار، اقدام به خشک کردن موهایتان ‌کنید.
 • بیش از حد از سشوار استفاده ‌کنید.

تمامی مواردی که گفته شد شادابی و زیبایی موهای شما را خواهد گرفت و دانه‌هایی را روی تنه موها ایجاد خواهد کرد که موجب ناصافی، بی‌نظمی و شاخه‌شاخه شدن موها می‌شود. راهنمای استفاده سشوار به شما توصیه می‌کند با رعایت بایدها و نبایدهای استفاده از سشوار، آسیب‌ به موهایتان را کاهش دهید.

نکات ایمنی راهنمای استفاده سشوار

*قبل از استفاده از سشوار اطمینان حاصل کنید آثار پارگی بر روی سیم سشوار وجود نداشته باشد. درصورتی‌که متوجه له‌شدگی یا پارگی سیم سشوار شدید، به هیچ عنوان آن را به برق متصل نکنید. برای تعویض سیم به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

*سشوار نباید در معرض آب قرار بگیرد؛ بنابراین از سشوار در حمام، دستشویی یا اطراف استخر استفاده نکنید.

*هنگامی‌که کار شما با سشوار به پایان رسید، آن را از پریز جدا و تا استفاده بعدی در مکان مشخصی نگهداری کنید.

*برای افزایش طول عمر سشوار یادتان باشد به تمیز بودن توری پشت دستگاه اهمیت دهید. توری پشت سشوار از داغ شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

*مراقب باشید اشیای فلزی وارد دریچه‌های هوا نشود چون خطر برق‌گرفتگی شما را تهدید خواهد کرد.

*حواستان به دریچه‌های سشوار باشد؛ این دریچه‌ها نباید مسدود شوند.

*صاف کردن موهای مصنوعی را با سشوار خانگی‌ انجام ندهید.

*در صورت خرابی سشوار، به تنهایی اقدام به باز کردن و تعویض قطعات نکنید زیرا سشوار شما از گارانتی خارج می‌شود. برای بررسی و رفع عیب‌های سشوار، از تعمیرکاران نمایندگی‌های مجاز کمک بگیرید.

*سیم سشوار را دور آن نپیچید.

*کودکان و افراد کم‌توان جسمی، حسی و ذهنی نباید بدون مراقبت و نظارت از سشوار استفاده کنند. اگر قرار است کودک شما از سشوار استفاده کند، دستورالعمل‌ها را آموزش دهید.

ا*گر بدنه سشوار شما خیلی داغ شد، بهتر است سشوار را از برق بکشید و اجازه دهید تا خنک شود.

*سشوار را پرتاب نکنید تا قسمت الکتریکی آن آسیب نبیند و عایق‌بندی آن از بین نرود.

*پروانه خنک‌کننده در قسمت عقب سشوار قرار دارد. شما نباید سشوار را به موهای خودتان به قدری نزدیک کنید که موها به دور پروانه بپیچد چرا که ممکن است موتور گریپاژ کند و بسوزد.

*مدت زمان طولانی از سشوار استفاده نکنید.

*سریع و به طور مداوم سشوار را خاموش و روشن نکنید.

سؤالاتی که هنگام استفاده سشوار برای شما پیش می‌آید

درست است که با خواندن راهنمای استفاده سشوار نکات زیادی دستگیرتان شده است اما ممکن است سؤالاتی برای شما وجود داشته باشد که دوست دارید پاسخ آن‌ها را سریع دریافت کنید:

 • آیا می‌توانم از سشوار برای حالت‌دهی موهای خشک استفاده کنم؟

قبل از اینکه سشوار را روشن کنید، با استفاده از آبپاش کمی آب روی موهایتان اسپری کنید. یادتان باشد برای استفاده از سشوار و حالت‌دهی موهای سرتان، باید آن‌ها را مرطوب کنید.

 • آیا می‌توانم هنگامی که درون وان نشسته‌ام موهایم را خشک کنم؟

خیر. قرار گرفتن سشوار در معرض رطوبت و آب، سشوار شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

 • آیا می‌توانم از سشوار برای خشک کردن برخی از لباس‌های مرطوب استفاده کنم؟

خشک کردن لباس با سشوار، ایده جالبی نیست اما می‌توان آن را انجام داد. اگر لازم است چیزی را سریعا خشک کنید و می‌دانید خشک کردن آن زیاد طول نخواهد کشید، می‌توانید از سشوار استفاده کنید اما بهتر است تا جای ممکن از این کار پرهیز کنید. اطمینان حاصل کنید سشوار را حدود ۳۰ سانتی‌متر از هر چیزی که خشک می‌کنید، دور نگه دارید.

 • آیا می‌توان هنگامی‌که سشوار روشن است، دراز بکشم و موهایم را خشک کنم؟

دراز کشیدن هنگامی که سشوار به دست دارید کار درستی نیست و ممکن است خطراتی شما را تهدید کند.

 • اگر احساس کردم سشوار خیلی داغ است و باعث سوختن پوست می‌شود ، چه کاری انجام دهم؟

ابتدا درجه حرارت سشوار را کاهش دهید و سریع آن را خاموش کنید.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + یازده =

عناوین محبوب

بالا