لوازم خانگی

راهنمای کامل استفاده از ساندویچ ساز

راهنمای کامل استفاده از ساندویچ ساز روش استفاده از ساندویچ سازطریقه استفاده از ساندویچ ساز

راهنمای کامل استفاده از ساندویچ ساز

راهنمای کامل استفاده از ساندویچ ساز

درست کردن غذای خوشمزه و سریع کار راحتی نیست. مخصوصا اگر زمان کمی برای تهیه غذا داشته باشید. شاید در این لحظه تنها انتخاب شما فست‌فود‌ها باشند اما راه‌هایی وجود دارد تا غذای سالم و خانگی را سریع‌تر آماده کنید. یکی از این گزینه‌های پیش روی شما، استفاده از ساندویچ‌ ساز است که غذای شما را در ۳ تا ۵ دقیقه آماده می‌کند. البته ساندویچ‌ ساز‌ها انواع مختلفی دارند و باید مورد مناسب خودتان را پیدا کنید.شما با داشتن یک ساندویچ‌ ساز در منزل، می‌توانید با انواع ساندویچ‌‌ها و طعم‌های مختلف، از خودتان پذیرایی کنید. اگر شما به ساندویچ علاقه‌ دارید، پس ساندویچ‌ ساز یک وسیله ضروری در آشپزخانه شماست. با این حال اگر این اولین باری است که می‌خواهید یک ساندویچ‌ ساز بخرید، احتمالا به خاطر طیف گسترده و مدل‌‌های مختلف ساندویچ‌ ساز‌ها، احساس سردرگمی می‌کنید.

ساندویچ‌ ساز چیست؟

ساندویچ‌ ساز یکی از وسایل آشپزخانه است که برای درست کردن انواع ساندویچ‌ها با نان تست، وافل‌ها و برخی از کیک‌ها استفاده می‌شود و کمک می‌کند تا غذا سریع‌تر حاضر شود. این وسیله با داشتن دو منبع حرارتی که از بالا و پایین غذا را حرارت می‌دهد، سرعت پخت غذا را افزایش داده و غذا را نمی‌سوزاند. این دستگاه دارای دو صفحه است که حرارت را به غذا می‌رساند.در برخی از مدل‌های ساندویچ‌ ساز صفحه‌های این دستگاه جدا می‌شوند و شما می‌توانید به جای صفحه‌ی ساندویچ، از صفحه وافل استفاده کنید و یک صبحانه سریع و خوشمزه میل کنید. فقط کافی است مواد ساندویچ را بین دو نان تست گذاشته و در ساندویچ‌ ساز را ببندید. ساندویچ‌ ساز‌ها بسته به نوع ساندویچ، غذا را در زمانی بین ۳ تا ۵ دقیقه حاضر می‌کنند. کسانی که وقت کمی برای آماده کردن صبحانه یا میان‌وعده‌‌ها دارند، ساندویچ‌ ساز برایشان یک وسیله ضروری است.

کاربرد‌های ساندویچ‌ ساز

ساندویچ ساز می‌تواند یک صبحانه خوشمزه و سریع با ظاهری جذاب به شما بدهد. شما با ساندویچ‌ ساز می‌توانید غذا‌های مختلفی درست کنید. از گرم کردن نان تا پختن کیک و کباب کردن گوشت و سبزیجات با ساندویچ‌ ساز امکان‌پذیر است و تنها محدودیت شما، خلاقیت شماست.اگر شما کودکی دارید که شکل غذا را دوست ندارد، ساندویچ‌ ساز راه‌حل مشکل شماست. چرا که با قالب‌ها و صفحه‌های مختلف، می‌توانید ظاهر غذا را کاملا جذاب جلوه دهید. البته ظاهر زیبای این ساندویچ‌‌ها یا وافل‌ها تنها برای کودکان جذاب نیست و می‌توانید از مهمانانتان با یک عصرانه خوشمزه و جذاب پذیرایی کنید.همچنین از ساندویچ ساز برای گریل کردن گوشت‌ها و سبزیجات استفاده کنید و اگر ساندویچ‌ ساز شما صفحه گریل را داشته باشد، دیگر نیازی به خرید تابه گریل به صورت جداگانه ندارید.بعضی از انواع ساندویچ‌ ساز‌ها یک صفحه برای درست کردن وافل دارند و شما می‌توانید صبحانه‌ای جذاب برای بچه‌ها آماده کنید. فقط کافی است مواد مورد نیاز برای درست کردن وافل را آماده کنید و روی صفحه وافل بریزید. حال در ساندویچ‌ ساز را ببندید و طبق دستور‌العمل وافل مورد نظرتان، بعد از گذشت زمان لازم برای پختن وافل، در ساندویچ‌ ساز را باز کنید. به دلیل حرارتی که از دو طرف به غذا می‌رسد، غذای شما خیلی سریع آماده می‌شود.

معرفی انواع ساندویچ‌ ساز در راهنمای خرید ساندویچ ساز

به طول کلی ساندویچ‌ ساز‌ها در دو نوع وجود دارند. در هر دو نوع آن‌ها غذا از هر دوطرف پخته می‌شود.

نوع اول: ساندیچ‌ساز‌هایی هستند که که به نام‌های Panini Press و Panini Grill نیز شناخته می‌شوند، این ساندویچ ساز دو صفحه حرارتی دارد که با پایین آوردن دسته، ساندویچ بین این دو صفحه قرار می‌گیرد و حرارت را از دوطرف به ساندویچ می‌دهد. این نوع ساندویچ‌ ساز‌ها معمولا برای گریل کردن و پِرِس کردن ساندویچ استفاده می‌شود.

نوع دوم: ساندویچ‌ ساز‌های معمولی هستند که بیشتر در خانه استفاده می‌شوند. این ساندویچ‌ ساز‌ها بر خلاف نوع Panini Press مانند یک کیف بسته می‌شوند و در بالای دسته آن‌ها یک قفل برای بستن در ساندویچ‌ ساز وجود دارد و باید بعد از گذاشتن مواد غذایی داخل ساندویچ‌ ساز، در را به کمک این قفل به خوبی محکم کنید.

ساندویچ‌ ساز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

اگر بخواهیم خیلی دقیق به ساندویچ‌ ساز‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که بسته به نوع و مدل‌های مختلف ساندویچ‌ ساز، قطعات و امکانات مختلفی را داریم. اما در زمان خرید یک ساندویچ‌ ساز شاید نتوانید تمام بخش‌های آن مانند بخش‌های الکترونیکی را ببینید چرا که باید دستگاه باز شود و فروشنده چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهد.اما بخش‌هایی مثل صفحه و قالب‌ها که حرارت را به ساندویچ‌ می‌رسانند، دسته و قفل در که فشار لازم برای شکل گرفتن مواد را بر عهده دارد‌، اندازه ساندویچ‌ ساز، جنس مواد به کار رفته در ساخت بدنه و امکاناتی مثل جداشونده بودن صفحه‌ها آن قابل رویت است. در راهنمای خرید ساندویچ‌ ساز ما به سراغ این بخش‌ها می‌رویم تا بخش‌هایی که قابل رویت هستند را آگاهانه انتخاب کنیم.

صفحه

زمانی که شما یک ساندویچ‌ ساز خریداری می‌کنید، مهم‌ترین بخش آن، صفحه‌هایی است که غذا روی آن قرار می‌گیرد و حرارت را از منبع حرارتی به غذا می‌رساند.به یاد داشته باشید که یک ساندویچ‌ ساز خوب، صفحه‌ای ایمن دارد که از آلوده شدن غذا به مواد مضر جلوگیری می‌کند و غذا به آن نمی‌چسبد و به راحتی تمیز می‌شود چرا که برخی از مواد به کار رفته در ظروف آشپزی ممکن است زمانی که در معرض حرارت قرار می‌گیرند، آثار نامطلوب و پنهانی روی غذا بگذارند. همچنین اگر غذا روی آن‌ها بچسبد، به محل خوبی برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها تبدیل می‌شوند. برای مثال آلومینیوم‌ها و تلفون‌ها، مخصوصا در طولانی مدت برای سلامتی خطرناک هستند.پس در انتخاب خود بهتر از به سراغ صفحه‌های نچسب (non-stick) و غیر سمی (non-toxic) بروید. چرا که راحت‌تر تمیز می‌شود و برای سلامت بدن نیز ضرری ندارد. ما پیشنهاد می‌کنیم برای تضمین سلامت خود و خانواده‌تان ساندویچ‌ سازی تهیه کنید که صفحات آن از جنس سرامیک ۱۰۰٪ یا چدن باشد. چرا که ظروف آشپزی‌ چدنی یا سرامیکی که ۱۰۰٪ از سرامیک باشد، ضرری برای انسان ندارد. حتی ظروف چدنی برای کسانی که کمبود آهن دارند، می‌تواند مفید باشد.

صفحه‌های ساندویچ‌ ساز‌ معمولا سه نوع دارد:

صفحه گریل: برخی‌ها گریل کردن یا کباب کردن را بهترین و سالم‌ترین روش برای پخت غذا می‌دانند. با استفاده از صفحه گریل در ساندویچ‌ ساز می‌توانید یک ساندویچ‌ ساز چندکاره داشته باشید و این صفحه می‌تواند تنوع زیادی در آشپزی شما ایجاد کند.

صفحه ساندویچ سه‌گوش: این صفحه برای ساندویچ‌هایی با نان تست استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید برای پختن کیک و بعضی شیرینی‌ها نیز از این صفحه استفاده کنید. این صفحه یکی از جذاب‌ترین صفحات برای درست کردن صبحانه‌ها است. صفحات ساندویچ‌ ساز سه‌گوش تنوع زیادی دارند. تنوع اصلی آن‌ها در تعداد ساندویچ‌هایی است که می‌توانید در یک بار پخت آماده کنید. از ۲ تا ۸ ساندویچ را می‌توانید در این نوع صفحه‌ها قرار دهید.

صفحه وافل: این صفحه برای درست کردن وافل‌به کار می‌رود. معمولا روی این صفحه تعدادی برآمدگی وجود دارد که یک نقش زیبا را روی وافل‌ها قرار می‌‌دهد و شما می‌توانید با این صفحه یک صبحانه یا عصرانه با ظاهری جذاب برای خانواده آماده کنید. مانند صفحات ساندویچ‌های سه‌گوش شما در صفحات وافل تفاوت‌هایی را مشاهده می‌کنید. در صفحات وافل علاوه بر تعداد وافل‌ها، اندازه وافل شما نیز می‌تواند متغیر باشد. باید توجه داشته باشید که هنگام خرید، ساندویچ‌ سازی با صفحه‌ای متناسب با تعداد اعضای خانواده خریداری کنید.

همچنین در بعضی از ساندویچ‌ ساز‌ها صفحات از ساندویچ‌ ساز جدا می‌شود و می‌توانید صفحات را تعویض کنید. برای مثال اگر ساندویچ‌ ساز شما دارای این قابلیت باشد، می‌توانید با یک ساندویچ‌ ساز، دو یا سه قابلیت را داشته باشید. یعنی می‌توانید صفحه ساندویچ را با صفحه گریل تعویض کنید و از ساندویچ‌ ساز برای گریل کردن استفاده کنید. ساندویچ‌ ساز‌هایی که چندین صفحه دارند، قابلیت جدا شدن صفحات را دارا می‌باشند.

کیفیت و جنس دسته‌‌ در راهنمای خرید ساندویچ‌ ساز‌

یکی از مشکلاتی که اغلب با وسایل آشپزی پیش می‌آید، شکستن یا خرابی دسته‌ها هست. گاهی ممکن است به دلیل حرارت زیاد، دسته‌های پلاستیکی ذوب شود یا تغییر شکل دهد و حتی اگر دسته نامرغوب باشد، پس از مدتی بشکند. حرارت و فشار دو عاملی است که باعث این خرابی‌ها می‌شود.ما در راهنمای خرید ساندویچ ساز پیشنهاد می‌کنیم که ساندویچ‌ سازی با دسته‌ استیل تهیه کنید تا در مقابل حرارت مقاوم و در برابر فشار دوام بیشتری داشته باشد.

اندازه ساندویچ‌ ساز

مورد دیگری که هنگام خرید باید به آن دقت کنید، اندازه ساندویچ‌ ساز است. تصور کنید در یک صبح پاییزی، قبل از اینکه بچه‌ها به مدرسه بروند، باید شروع به آماده کردن صبحانه کنید. تعداد خانواده شما و کسانی که قرار هست برای آن‌ها صبحانه حاضر کنید، چند نفر است؟ اگر قرار است شما برای ۴ نفر صبحانه حاضر کنید و دستگاه شما تنها ۲ ساندویچ در هر بار استفاده برای شما آماده می‌کند، مجبور می‌شوید زمان زیاد‌تری را صرف درست کردن این ساندویچ‌ها کنید.این کار نیازمند وقت بیشتری است و مصرف برق بیشتری نیز به همراه دارد. یا اگر دستگاه شما بیش از نیاز شما بزرگ باشد و شما بخواهید فقط برای یک نفر صبحانه آماده کنید، دستگاهی که اندازه بزرگی دارد برای شما مناسب نبوده و باعث می‌شود مصرف برق بالا‌تری داشته باشید و اگر غذای اضافی درست کنید، احتمالا مجبور می‌شوید که آن را دور بریزید. پس در نهایت اندازه ساندویچ‌ ساز منتخب شما، به تعداد افراد خانواده تان بستگی دارد.

قیمت نکته‌ای مهم در راهنمای خرید ساندویچ ساز

از قدیم گفته‌اند: «هنوز آنقدر پولدار نشده‌ام که جنس ارزان بخرم». درمورد ساندویچ‌ ساز‌ها هم همینطور است. شاید ساندویچ‌ ساز‌هایی پیدا کنید که بودجه کمی لازم دارند اما یادتان باشد که موضوع مهم‌تری مثل سلامت شما و عزیزانتان مطرح است.ما پیشنهاد می‌کنیم گاهی کمی بیشتر هزینه کنید و یک ساندویچ ساز مناسب با نیاز خودتان و با کیفیتی قابل قبول خریداری کنید. البته این حرف به این معنی نیست که گران‌ترین جنس را بخرید که حتی بعضی از امکانات آن هرگز به کار شما نیاید و فقط هزینه اضافی پرداخت کرده باشید. همچنین می‌گوییم که فریب تبلیغات رنگارنگ را نخورید و با آگاهی کامل و آنچه در راهنمای خرید ساندویچ ساز برای شما تهیه کرده‌ایم، یک خرید آگاهانه داشته باشید.البته بودجه هر فرد متفاوت است و باید محصولی را خریداری کنید که ارزش هزینه‌ی پرداختی را داشته باشد. به طور کلی پیشنهاد نمی‌کنیم که به سراغ جنس‌های ارزان قیمت بروید. بلکه پیشنهاد می‌کنیم یک مدل خوب و با کیفیت بخرید تا در آینده از پرداخت هزینه‌ مجدد برای خرید یک ساندویچ‌ ساز جدید جلوگیری کنید.در حال حاضر، در بازار ایران، برای خرید یک ساندویچ‌ ساز، بسته به نیاز شما باید بودجه‌ای بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان هزینه کنید. توجه داشته باشید که یک ساندویچ ساز در محدوده ۵ میلیون تومان، احتمالا برای استفاده در منزل مناسب نیست و بیشتر در غذاخوری‌هایی که روزانه به صد‌ها نفر سرویس می‌دهند، کاربرد دارد.همچنین برای صرفه‌جویی در بهای مصرف برق، یک ساندویچ‌ ساز با توان مصرفی مناسب تهیه کنید. معمولا ساندویچ‌ ساز‌هایی با توان مصرفی‌ای در محدوده ۷۵۰ وات می‌توانند برای استفاده در خانه مناسب باشند.

امکانات مختلف ساندویچ‌ ساز‌ها

ساندویچ‌ ساز‌های جدید، هرکدام امکانات مختلفی دارند. اگر به دنبال یک ساندویچ‌ ساز ساده هستید و توقع امکانات خاصی را ندارید، این می‌تواند هزینه‌ی دستگاه انتخابی شما را تا حد زیادی کاهش بدهد. پیشنهاد ما در راهنمای خرید ساندویچ‌ ساز این است که دستگاهی را بخرید که از امکانات و ویژگی‌های آن کاملا استفاده کنید و فریب تبلیغات و امکانات بلااستفاده را نخورید. شما دقیقا باید چیزی را انتخاب کنید، که لازم دارید.البته امکاناتی مثل خاموش شدن خودکار می‌تواند یک ویژگی مفید باشد. همچنین در بعضی ساندویچ‌ ساز‌ها تایمر‌هایی نیز وجود دارد که اگر در آشپزخانه حضور ندارید، می‌تواند از مواجه شدن شما با یک ساندویچ نپخته یا یک ساندویچ‌ سوخته جلوگیری کند.در بعضی از ساندویچ‌ ساز‌ها می‌توانید دمای صفحات را تنظیم کنید. این ویژگی برای برای کسانی که غذا‌های متنوعی با ساندویچ‌ ساز درست می‌کنند، بسیار کاربردی است. همچنین داشتن صفحات گوناگون برای گریل کردن گوشت و سبزیجات، درست کردن وافل و صفحه‌ای برای درست کردن ساندویچ‌های سه‌گوش نیز می‌تواند یک ویژگی کاربردی و جالب باشد تا تنوعی از آشپزی‌تان ایجاد کند.

نکات ایمنی در راهنمای خرید ساندویچ ساز

*ساندویچ‌ ساز یک وسیله برقی است و اگر سیم برق ورودی آن عیب پیدا کند، ممکن است دستگاه روشن نشود و حتی در مواردی باعث برق گرفتگی شود. همچنین هنگام تمیز کردن صفحه‌ها، به هیچ وجه آب رو روی ساندویچ‌ ساز نریزید و اگر امکان جداسازی صفحات وجود دارد، باید ابتدا صفحه را جدا کرده و سپس آن را بشویید.

*صفحات را نباید به صورت خیس روی دستگاه قرار بدهید. ابتدا صفحه را کامل خشک کنید. ورود آب به وسایل برقی می‌تواند موجب برق‌گرفتگی شود.

*اگر صفحه‌ شما امکان جداسازی و شستشو ندارد، با یک دستمال آن را تمیز کنید و اگر از مایع خاصی برای تمیز کردن آن استفاده می‌کنید، به شدت مراقب باشید تا این مایعات به درون دستگاه نفوذ نکند.

*برای تمیز کردن دستگاه از مواد اسیدی و پاک کننده‌های قوی استفاده نکیند. بهتر است بدانید که این مواد باعث خرابی صفحات می‌شود و به مرور زمان به صفحه شما آسیب می‌زند.

*اگر درحال تمیز کردن صفحات هستید، از اشیاء فلزی و تیز که خراش روی صفحه می‌اندازند، استفاده نکنید. اگر غذایی روی صفحه چسبیده باشد، کمی روغن روی آن ریخته و بعد از ۱۵ دقیقه آن را بشویید.

*فراموش نکنید که هنگام پختن غذا حتما در دستگاه را به طور صحیح ببندید. در ساندویچ‌ ساز‌ها یک قفل برای بسته نگهداشتن در وجود دارد.

*زمانی که وسیله تازه خاموش شده و داغ است، با دست غذا را برندارید. همچنین از وسایل تیز که به صفحه آسیب می‌زنند برای برداشتن غذا استفاده نکنید.

*تمیز کردن صحیح و مداوم ساندویچ‌ ساز می‌تواند باعث طول عمر صفحات و ساندویچ‌ ساز شود.

با وجود مدل‌های مختلف و متنوع از ساندویچ‌ ساز‌ها، قطعا شما می‌توانید ساندویچ‌ ساز متناسب خود با بودجه، تعداد اعضای خانواده و اندازه آشپزخانه خود، پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که اولویت را بر روی یک ساندویچ‌ ساز با صفحه‌ای با کیفیت و سالم بگذارید تا غذایی سالم‌تر داشته باشید. صفحه‌هایی که سرامیکی هستند و کاملا (۱۰۰٪) از سرامیک ساخته شده‌اند و هیچ آلومینیومی در آن‌ها به کار نرفته، بهترین انتخاب هستند.همچنین این صفحه‌ها نچسب هستند و هیچ مشکلی با پاک کردن باقی‌مانده غذا روی آن‌ها نخواهید داشت. البته در صورت کمبود بودجه برای صفحات سرامیکی، می‌توانید از انواع چدنی استفاده کنید که بسیار مقرون به صرفه و سالم و ایمن هستند. همچنین هنگام استفاده از دستگاه در دستگاه را به خوبی و با قفل روی در محکم ببندید.قبل از استفاده از دستگاه، دفترچه راهنمای آن را بخوانید. این کار شما را به طور کامل با دستگاهتان آشنا می‌کند و مثل یک حرفه‌ای از آن وسیله استفاده می‌کنید. نکات گفته شده در راهنمای خرید ساندویچ‌ ساز به شما کمک می‌کند تا ساندویچ‌ ساز مناسبتان را انتخاب کنید.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 7 =

عناوین محبوب

بالا