پزشکی و سلامت

بخندید تا سالم باشید

بخندید تا سالم باشید فواید خنده در زندگی

بخندید تا سالم باشید

خندیدن

محققان اعلام کردند که خندیدن مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد و می‌تواند در طولانی‌مدت مفید باشد.خبرگزاری فارس: خندیدن عملی است که نه تنها باعث ایجاد احساس خوب در شما می‌شود بلکه می‌تواند برای سلامتی شما در طولانی‌مدت نیز مفید باشد.براساس گزارش «مدیکال دیلی»، در اینجا برخی دلایلی که شما باید بخندید آمده است.

کاهش فشار خون

محققان دریافتند خندیدن تاثیر مثبتی بر جریان خون بیماران دارد. یک مطالعه جدید نشان داد تماشای یک فیلم شاد منجر به گشاد شدن رگ‌های خونی تماشاچیان شده بود.

از بین برنده استرس

خندیدن سطوحی از سه هورمون استرس از جمله کورتیزول، اپینفرین و ۳٬۴-دی‌هیدروکسی‌فنیل‌استیک اسید را کاهش می‌دهد.

بهبود سیستم ایمنی بدن

«لی برک» از دانشگاه «لوما لیندا» کالیفرنیا گفت: خندیدن با کاهش سطوحی از التهاب و افزایش فعالیت سلول‌های کشنده در بدن مرتبط است. این سلول‌ها به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا از بدن در برابر بیماری‌ها دفاع کند.

۱. خنده ارگان‌های متعدد را فعال می‌کند.

این کار جذب اکسیژن را افزایش می‌دهد که در نهایت قلب، ریه‌ها و عضلات شما را فعال می‌کند و در نتیجه سطح اندورفین‌های آزاد شده توسط مغز را افزایش می‌دهد.

۲. واکنش ما را نسبت به استرس بهبود می‌دهد.

قاه قاه خندیدن سبب کاهش استرس در ما می‌شود و به طور موثری ضربان قلب و فشار خون ما را بالا می‌برد. در نتیجه، ما هیجان را تجربه خواهیم کرد.

 ۳. تنش را کاهش می‌دهد.

خنده برای بهبود گردش خون و تسکین عضلات جادو می‌کند. این دو تاثیر در کنار هم برای کاهش علائم فیزیکی استرس موثر هستند.

۴. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

بدن ما گاهی اوقات تحت تاثیر تفکرات منفی قرار می‌گیرد و این تفکرات به واکنش شیمیایی منجر می‌شوند. این امر سبب می‌شود که استرس بیش‌تری به سیستم بدن ما وارد شود و سطح ایمنی ما را پایین بیاورد. از آن‌جایی که هورمون استرس سیستم ایمنی را مهار می‌کند، خنده به عنوان تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند. خنده واقعا می‌تواند سیستم ایمنی بدن ما را بهبود دهد، زیرا باعث افزایش آزاد شدن آنتی‌بادی‌هایی می‌شود که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند و در نهایت سطح سلول‌های ایمنی را افزایش می‌دهد. بنابراین، تماشای یک فیلم کمدی که شما را سرگرم می‌کند، به شدت توصیه می‌شود.

۵. درد را کاهش می‌دهد.

خندیدن کمک می‌کند که درد بدن‌مان کاهش بیابد چرا که بدن مسکن طبیعی خود را دریافت می‌کند. خنده دارای اثرات ضد درد است. در یکی از پژوهش‌های انجام شده در این زمینه مشخص شد افرادی که به مدت ۲۰ دقیقه می‌خندند بهتر قادر به تحمل درد هستند.

۶. جریان خون را تسهیل می‌کند.

خنده می‌تواند جریان خون را به صورت ما، به ویژه ناحیه‌ی اطراف چشم بکشاند. این کار همچنین مجرای بینی (مجرای اشک) را فعال می‌کند. بنابراین، وقتی انسان‌ها با صدای بلند می‌خندند، می‌توانند گریه هم بکنند. بر اساس یک مطالعه، هنگامی ‌که ما اشک می‌ریزیم خواه در غم و اندوه و خواه در شادی، سطح استرس‌مان کاهش می‌یابد.

۷٫ شکم را صاف می‌کند.

تاثیر خنده روی صاف شدن شکم به اندازه‌ی تاثیر ۱۰ دقیقه پارو زدن است. خنده می‌تواند ضربان قلب و انقباض شکم را افزایش دهد. افراد قایقران نیز در حین پارو زد دقیقا همین را تجربه می‌کنند.

۸٫ خنده کالری می‌سوزاند.

یکی از مزایای جادویی خنده توانایی آن برای سوزاندن کالری است، چیزی که بدن ما را چاق و ناسالم می‌کند. خنده می‌تواند ۱۰ تا ۴۰ کالری را در ۱۵ دقیقه بسوزاند.

۹٫ خنده عمر را طولانی‌تر می‌کند.

در حقیقت ما در مورد این‌که چقدر عمر خواهیم کرد، هیچ چیز نمی‌دانیم. با این حال، چندین تحقیق و مطالعه نشان داده‌اند که افرادی که به راحتی می‌خندند، سالم‌تر از افرادی هستند که با خنده میانه‌ی چندانی ندارند. دلیل چنین تاثیری این است که خنده می‌تواند وضعیت سلامت ما را بهبود دهد.

۱۰٫استرس را از بین می‌برد.

خنده استرس را از بین می‌برد به این ترتیب که وقتی ما می‌خندیم، هورمون‌هایی که با استرس مقابله می‌کنند، در بدن ما آزاد می‌شوند.

۱۱٫ ترس‌مان را از بین می‌برد.

خنده ما را کمک می‌کند تا ترس ما تبدیل به احساسی شود که برای رویارویی با چالش آماده باشیم چرا که با خندیدن احساس ترس در وجود ما کمرنگ می‌شود و قدرت خود را از دست می‌دهد. به عنوان مثال، هنگامی که شما یک مرد عضلانی را با بدنی پر از خالکوبی می‌بینید که بعد از دیدن یک سوسک پا به فرار می‌گذارد، احساس شما به طور ناگهانی تغییر می‌کند. شما ممکن است در ابتدا بترسید، اما در انتها با صدای بلند خواهید خندید. این فایده‌ی خندیدن است. در مورد چیزهایی که می‌توانید از عهده‌شان بربیایید خیلی جدی فکر نکنید، زیرا زمانی که مشکل خود را با خندیدن حل می‌کنید همه چیز آسان‌تر می‌شود.

۱۲٫بزاق افرادی که اغلب می‌خندند، قدرت ایمنی بیش‌تری نسبت به بزاق افرادی که به ندرت می‌خندند، دارد.

بر اساس یک مطالعه‌ مشخص شد که بزاق افرادی که اغلب می‌خندند سلول‌های T بیش‌تری دارد و همین باعث افزایش ایمنی می‌شوند. بیایید از حالا به بعد، از زندگی‌مان لذت ببریم. دهان‌تان را حسابی باز کنید و با هم بخندید تا بارهایی که در زندگی بر دوش دارید، کاهش بیاید.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 8 =

عناوین محبوب

بالا